#আবিৰ খণ্ড (৫)

আবিৰ খণ্ড (৫)


কিমান সহজেই কৈ দিলে।
ছৰী!
পাৰি নেকি এনেকেই কৈ দিব?
মই চোন নোৱাৰোঁ, মোকো চোন কোৱা নাই কোনেও!
অনিৰুদ্ধলৈ এতিয়া চাব নোৱাৰোঁ মই।চলচলীয়া চকুৰ প্ৰতি মানুহবোৰৰ দৰদ বেছি।আৰু মই আটাইতকৈ বেয়া পোৱা বস্তুটো হৈছে মোৰ প্রতি কাৰোবাৰ অহেতুক দৰদ,সমবেদনা। “বেছেৰী” , “আয়ৈ দেহি”এই শব্দবোৰ বৰ ভয়ানক।
:Its okay.
তৰ্ক কৰাৰ ইচ্ছা আৰু শক্তি এটাও নাই মোৰ।হুইলিং চেয়াৰ খন ঘূৰাই চাবলেও মন নাই। তেওঁ আৰু কিবা কোৱাৰ আগতে কাণত হেডফোন ডাল লগাই ললো। কিন্তু কিছু সময় পাছতেই টেবুলত কোনোবাই নক্ কৰিলে। উচপ খাই উঠিলো।
মোৰ পৰা সহাঁৰি নাপাই অনিৰুদ্ধ
উঠি আহিল নিজৰ ঠাইৰ পৰা,মোৰ একেবাৰে কাষতে ৰলহি।
:Hey, are you crying? What have I done man, Ananya, see I am really very sorry. Look at me.
সৰু ল’ৰা ছোৱালীক যেনেকৈ আমি মৰমেৰে বুজাওঁ, ঠিক তেনে এটি ভাৱত অনিৰুদ্ধই মোকো ক’লে। ইমান মৰম কিহৰ বাবে! এনেকুৱা মাত মই কাৰো পৰা পোৱা নাই আৰু মোৰ ভালো নালাগে।
:I am not a baby to cry over silly things.I am just tired.
:Okay,so can we talk now?Let’s go grab a cup of coffee and then we will talk.Cool?
:Nope I don’t drink coffee.
: Ananya, it’s your first day,I don’t want you to go home sad.Come.
অনিচ্ছা সত্ত্বেও উঠিলো, কিন্তু জোতাযোৰ পিন্ধিবলৈ হে কষ্ট হল। যেনে তেনে ভৰাই অনিৰুদ্ধ পিছে পিছে খোজ ললো। টিমটোৰ বাকী মানুহবোৰে আমালৈকে চাই আছে। অলপ অসহজ যেনো লাগিল।
:Anirudh, are you going for coffee?Let me join you guys.
ছোৱালীজনীৰ মাত শুনি ঘূৰি চালো। অথনি চিনাকি হওঁতে নামটো টানিয়া বুলি কৈছিল।সাংঘাটিক গ্লেমাৰাছ। এতিয়াহে চাইছো ভালকৈ। পিন্ধনত এটা ক’লা পেঞ্চিল স্কাৰ্ট আৰু বটলগ্ৰীণ কালাৰৰ ছাৰ্ট। চুটিকৈ কটা চুলি খিনি বাৰে বাৰে ঠিক কৰি থাকে।হাই হিলৰ খটখট শব্দ কৰি মোক যেন দেখাই নাই তেনে এটি ভাবত পাৰ হৈ গৈ অনিৰুদ্ধ ৰ সমানে খোজ ললে। মন কৰিলো দুয়োৰে খুব ভাল বন্ধুত্ব । কথাৰ মাজতে হাঁহি হাঁহি টানিয়াই অনিৰুদ্ধৰ বাহুত লাহেকৈ ঠেলা মাৰি দিছে, হাঁহিৰ খিল খিল শব্দৰ মাজত মোৰ উপস্থিতি যেন হাৱা হৈ উৰি গৈছে। অৱশ্যে দুয়োকে একেলগে ভালেই দেখিছে। মই হে পাছে পাছে কিয় আহি আছো এতিয়া ভাবিছো।
কাবাব মে হাড্ডী বুলি চাগে ইয়াকে কয়।
লিফট লবীটোৰ ওচৰ পাই অনিৰুদ্ধই ঘূৰি চালে।
:You don’t have to say anything Miss Ananya?
:Nope.
তাতকৈ বেছি কোৱাৰ প্ৰয়োজন নাছিল যেনেই লাগিল। মোৰ চমু আৰু পোনপটীয়া উত্তৰে অনিৰুদ্ধক অলপ হলেও আঘাট কৰা যেন লাগিল।
সন্তুষ্টি, ভীষণ ভাল লাগিল অনিৰুদ্ধৰ অভাৰ স্মাৰ্টনেছক উপলুঙা কৰি।
লিফ্টত আমি তিনিজন। দহ নম্বৰ ফ্লোৰৰপৰা গ্ৰাউণ্ড ফ্লোৰলৈকে যাব লাগিব। টানিয়াৰ কথা তেতিয়াও শেষ হোৱা নাই। অনিৰুদ্ধকহে এতিয়া অলপ অন্যমনস্ক যেন লাগিছে। লিফটখনৰ এটা কোণত আউজি মোলৈকে চাই আছে। এবাৰ চকুত পৰিলত মইহে মোৰ দৃষ্টি আঁতৰাই আনিলো, কিন্তু তেওঁ নিনিলে।
কোনোবাই এনেকৈ চালে কি কৰিব লাগে মই নাজানো। অৱশ্যেই মোক খুব কমেইহে চাগে চাই এনেকৈ। জন্মগত ভাৱে পোৱা বগা ৰং আৰু ডাঙৰ চকুকেইটাৰ বাহিৰে বাহ্যিক সৌন্দর্য একো নাই মোৰ। আৰু আজিকালি টো বাহ্যিকতাই সকলো!
নিজৰ যত্ন লোৱা কেতিয়াবা বাদ দিলো মই। টানিয়াৰ মেনিকিউৰ কৰা হাতৰ দীঘল দীঘল নখ কেইটা চাই নিজলে চাইছো। কামুৰি কামুৰি নখ বুলিবলৈ একো নাইয়েই। চিন্তা যিমানেই বাঢ়ি গৈ থাকে নখৰ আকাৰ চুটি হৈ গৈ থাকে।
এবছৰ আগতেই কটা চুলিও খিনি বাঢ়িহে গৈ আছে মাত্ৰ। কোনো আকাৰ নাই। সেইবাবে আজিও পকাই মেলি খোপা এটা বান্ধি আহিছো। নিস্তেজ মুখ খন আৰু মৃতপ্ৰায় আত্মাৰ ব্যৰ্থ জীৱন গাথা কোনোবাই পঢ়ি চাই বুলিহে চকুত কাজলৰ ডাঠ লেপ লগাই ৰাখোঁ। প্ৰসাধন সিমানেই।সেইবাবেই চাগে টানিয়াৰ দৰে ‘পাৰফেক্ট’ বিউটি এৰি অনিৰুদ্ধই মোৰ মাজত কি দেখিছে বুজিবলৈ টান হৈছে।
মৃদু শব্দ কৰি লিফ্ট খন খোল খাই গল। ওলাই আহি ৰৈ দিলোঁ। জানি বুজি আগবাঢ়িবলৈ দিলো দুয়োকে। কিন্তু অনিৰুদ্ধ এইবাৰ যেন মোক লৈহে ব্যস্ত।
কেফেটেৰিয়াটোৰ ওচৰ পাই দুই কাপ কফি অৰ্ডাৰ দি তেওঁ মোলৈ চালে।
:Ananya,Tea or Coffee?
:Tea.
:আছাম কে ল’গ চিৰ্ফ ছাই হি পি না পছন্দ্ কৰতে হে না?
প্ৰথম বাৰ টানিয়াৰ মোৰ লগত কথা।
:Mostly,we prefer tea over coffee.
:Really!You are from Assam? It’s such a beautiful place.
অনিৰুদ্ধৰ মুখত নিজৰ ঠাইৰ প্ৰশংসা শুনি ভালেই লাগিল।
: পৰ তুম বিলকুল ভী পাহাৰী নেহী লগতী। তুম্হাৰি আখেঁ ভী বড়ী হে।
What nonsense!
অসমৰ প্ৰতি এতিয়াও এইবোৰ মানুহৰ ইমান ভুল ধাৰণা। টানিয়াৰ ভূগোলৰ জ্ঞান কিমান গম পালো আৰু। কিন্তু তৰ্ক কৰিবৰ মন নগল।
: মেইন পাহাৰ’ পে নেহী ৰেহ্তী।
অনিৰুদ্ধ ই মিছিক কৈ হাঁহি এটা মাৰি মুখ খন ঘূৰাই দিলে। তিনিওটা নিজৰ নিজৰ চাহ আৰু কফি হাতত লৈ গ্লাচৰ ৱাল খনৰ দাঁতিতে লাগি থকা টেবুল এখনত বহিলো। টানিয়াৰ অনৰ্গল কথা তেতিয়াও শেষ হোৱাই নাই। বিৰক্তি লাগিলেও শুনি আছোঁ।
:So Ananya,tell me more about yourself.
কিয় জানিব খুজিছে অনিৰুদ্ধই। নে অথনিৰ ৰুক্ষ ব্যৱহাৰৰ বাবে নিজেই লাজ পাই এতিয়া মোৰ লগত সহজ হবলৈ চেষ্টা কৰিছে।
:Nothing much,I just exist.
এইবাৰ তেওঁ চকুত চকু ৰাখি উত্তৰ দিলোঁ।অনিৰুদ্ধ যেন আকৌ এবাৰ আচৰিত হল। তিৰবিৰাই থকা ধুনীয়া চকুহাল যেন প্রশ্ন ৰে ভৰি পৰিল।
:You can check out my insta profile,I am an influencer you know.Not very far from having
10k follower.
টানিয়াই একো সুযোগ নেৰে নিজৰ বিষয়ে কবলৈ।বিশেষ কৈ অনিৰুদ্ধই কিবা ক’লে পাকে প্ৰকাৰে কথাটো সলাই দিয়ে।
:Sorry,I don’t use Insta.
:Are you seriouse!
আচৰিত হৈ সুধিলে নে খঙত সেয়াহে নুবুজিলো।কিন্তু টানিয়াৰ মুখ খনৰ সলনি হোৱা ৰং চকুত পৰিল। ব্লাছ লগোৱা গাল দুখন অলপ বেছি ৰঙা হৈ পৰিল।
:I am from Indore, MP. And I am pleased to meet you today. Once again sorry for everything.
অনিৰুদ্ধই আৰু কিবা কিবি ক’ব খুজিছিল। কিন্তু তেনেতে ফোনৰ ৰিংটন বাজি উঠিল।অনিৰুদ্ধৰ কথা শেষ নহ’ল।আয়ুৰ ফোন।
:মই গ্ৰাউণ্ড ফ্ল’ৰতে আছো, কেফেটেৰিয়াত। ইয়ালেকে আহ।
ৰক্ষা। টানিয়া আৰু অনিৰুদ্ধৰ মাজত আৰু বেছি সময় থকাৰ ইচ্ছা নাই মোৰ।
অলপ সময় পাছত পিঠিত বেগটো লৈ আয়ু সুমাই আহিল।
:ব’ল ব’ল,মই নমাই দিম, আজি কেব নালাগে ল’ব।
ৰাতি অফিচৰ কেব লৈ যাব পাৰি বুলি হিবাই কৈছিল যদিও এই সময়ত মই ওলাব বিচাৰো ইয়াৰ পৰা।কিন্তু প্ৰথম দিনাই সকলোৰে আগতে গুচি যাবলৈ ভালো লগা নাই।অনুমতি লবলৈও ইচ্ছা নাই মোৰ।অনিৰুদ্ধই যেন বুজি পালে।
:You can leave Ananya, Come bit early tomorrow, we will work together on your configuration thing. And yeah, put something on that shoe bite, it must be hurting a lot. Bye.
আধা খোৱা চাহৰ কাপ টো দাষ্টবিনত থৈ ওলাই আহিলো তাৰপৰা।আয়ুয়ে একো ধৰিব নোৱাৰি কিবাকিবি কৈ পিছে পিছে আহি আছে।মই একো শুনা নাই।অনিৰুদ্ধই কিয় কব তেনেকৈ।মই দুখ পোৱালৈ চিন্তা কৰিবলৈ কোন তেওঁ।লিফ্টত সুমাই জোৰেৰে switch টিপিছো।বেগ টো লৈ আকৌ নামি আহিলো।আয়ু ৰৈ আছিল তলতে,লগত অনিৰুদ্ধ আৰু মুখত এসোপামান বিৰক্তি লৈ টানিয়া।
:Ananya.
অনিৰুদ্ধৰ মাত।
:Yes.
:Nothing, Take care.
আয়ুৰ হাতখনত ধৰি টানি আনিলোঁ।মই জানো, অনিৰুদ্ধই হয়তো এতিয়াও মোলৈকে চাই আছে।
সেই যোৰ কজলা চকুক মই মোৰ ভিতৰলৈ শিপাব নিদিওঁ, কেতিয়াও নিদিওঁ।

আগলৈ

One thought on “#আবিৰ খণ্ড (৫)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s